Kaya Koruma Bariyerleri, Taş Koruma Bariyerleri, Kaya Perdeleri

GBE Kaya Düşmesi Koruma Bariyerleri

 
GBE Kaya Düşmesi Koruma Bariyerleri

 

Hafif bileşenler ve desteğe önceden monte edilebilen bir ağ sistemi.

Yeni GBE bariyer serisinin geliştirirken mühendislerimiz ne işlevsel, ne de mekanik hiçbir şeyi tesadüfe bırakmadı:

Öncelikle sağlanan montaj kolaylığı ile yepyeni bir standart getiriyoruz. Elle olsun, vinçle olsun, ya da zor ulaşılan inşaat alanlarında helikopterle olsun, birbirine mükemmel derecede uyumlu bileşenlerin montajı son derece hızlıdır.

 

TECCO® Örgü

GBE-500A ve GBE-1000A bariyerlerin takıldığı TECCO® Örgü, nominal mukavemeti 1770 N/mm2 olan son derece dayanıklı 4 mm’lik çelik telden oluşmaktadır. 80 mm’lik küçük file gözleri sayesinde ikinci bir örgüye gerek kalmamaktadır: Montajda önemli bir avantaj.

 

SPIDER® Spiral Halat Ağı

GBE-2000A ve GBE-3000A bariyerler için SPIDER® spiral halat ağı, birici ağ olarak kullanılmaktadır. TECCO® Örgü gibi bu ağ da, nominal mukavemeti 1770 N/mm2 olan çok dayanıklı, 4 mm’lik çelik telden üretilmiştir. İnce gözlü ikinci bir örgü ile koruma etkisi daha da artırılmaktadır.

 

Gerek TECCO® Örgü, gerekse SPIDER® Spiral Halat Ağı katlı paketler halinde gönderilmekte ve montajda kolayca açılmaktadır. Bunun yerine ürünler destekler önceden monte edilerek inşaat alanında bir perde gibi taşıyıcı halatın üzerine geçirilebilir.

 

U-Freni

Bölüm başına yalnızca U-freni kullanılmaktadır. Bu frenler yanlarda taşıyıcı halatların uçlarına takılmakta, böylece hem montaj, hem de bakım son derece kolaylaşmaktadır. U-freni, bir mili saran yassı bir demirden meydana gelmektedir.

Çarpma durumunda bu demir milden çekilerek çarpma enerjisini emmekte ve buna ek olarak halatı serbest bırakmaktadır. Bu esnada yükselen değil, son derece dengeli bir güç-yol karakteristiği oluştuğundan, sistem bileşenlerinin hafif konstrüksiyonları ve düşük ankraj kuvvetleri mümkün olmuştur.

 

Hareket Çarkı

Taşıyıcı halatlar, halat makaralarına benzer şekilde çalışan hareket çarkları üzerinden destek kafalarına ve temel plakalarına iletilmektedir. Hareket çarkları daima halatın olduğu yöne ayarlanmakta ve halat için daha büyük bir destek alanı sağlamaktadır. Bir çarpma esnasında taşıyıcı halatın çarkları, birlikte döndüklerinden, neredeyse sürtünmesiz olarak asma düzeneğinin üzerinde kayar. Böylece hem taşıyıcı halatlar korunmakta, hem de tel kopmaları önlenmektedir.

 

Destekler ve Temel Plakarı

Montaj ve taşıma ağırlığının düşük kalmasını mümkün kılan HEA profilli destekler kullanılmaktadır. Destek kafasında taşıyıcı halat kılavuzları, tutucu halatlar ve önceden monte edilmiş örgü/ağ ile helikopter veya vinç nakliyesine yönelik bir bağlantı halkası için delikler bulunmaktadır.

 

Temel plakası tüm kaya tipleri için kullanılabilir. Gevşek zeminlerde önce bir ankraj delinmekte (GEWI tipi veya benzeri ve/veya kendi kendine delen (self drilling) ankraj) ve sonra temel plakası yerleştirilmektedir. Bunun ardından bir el matkabı ile daha küçük ebatlı olan arka ankraj ayarlanarak plaka sabitlenmekte ve dönmeyecek şekilde emniyete alınmaktadır. Kayalık zeminde iki kısa ankraj oluşturulabilir, beton temellerde ise buna uygun olarak iki ankraj tesis edilmelidir.

 

Halat Ankraj Tesbiti

Halat ankraj tesbitleri kendini kanıtlamış spiral halat ankrajlarımız, yeni tel kayış ankrajlarımız DAS veya Geobrugg FLEX başlıklı sıradan kendi kendine delen (self drilling) ankrajlar ile yapılabilir. Bu ankraj tesbiti tipleri, ankraj kafasının 30° dönmesine izin vermelerine rağmen tüm çekiş yükünü alabildiklerinden son derece uygundur. U-freni sayesinde ayrıca ankraj kuvvetleri de son derece düşük tutulmaktadır. Bu nedenle, yalnızca kısa delikler gereklidir.

artusa.com.tr gabions.artusa.com.tr gabion.artusa.com.tr gabioes.artusa.com.tr gaviones.artusa.com.tr dereislahi.net dogalafetler.com dogaltehlikeler.com gabbioni.biz gabiao.com gabiaocaixa.com gabionboite.com gabioncages.com gabioncephe.com gabionfacade.com gabionfacades.com gabionmattresses.com gabionsilte.com gabionturk.com gabionusa.com gabyoni.com gaviones.biz geogridler.com jiletlitelfiyatlari.com kiyikoruma.com lesgabions.com paneltelcit.com paramassi.biz rockfallnet.com sevislahi.com sevkoruma.com taskinkoruma.com telcitfiyatlari.com