Islah Sekileri, Rusubat Kontrolü, Moloz Bariyerleri

UX - VX Moloz ve Rusubat Bariyerleri

 
UX - VX Moloz ve Rusubat Bariyerleri

Çamur akmalarına karşı koruma:

Halka ağ bariyerlerimiz en yüksek dinamik ve statik yüklere dahi dayanır.

 

Buradaki çamur, su ve yüksek oranda katı cisimlerden (taş, kaya, moloz, tahta) oluşan, oluklarda dalgalar halinde vadi aşağı hareket eden ve hızlı akan bir karışımdır.

 

Çamur akması kaya düşmesi, çığ ve su baskını ile eşdeğer bir tahribat potansiyeline sahiptir. Esnek halka ağ bariyerleri boş durumda akıntı yatağının içinde durarak büyük miktarlarda çamuru durdurabilecek bir toplama alanı sunar. Temel geçirgenlik ise, normal durumlarda suyun engellenmeden akmasını sağlar.

 

Oluğun özelliğine ve proje gereksinimlerine bağlı olarak yükseklikleri 2 ilâ 6 m arasında değişen çamur bariyerleri sunmaktayız – Dar V kesitleri için 15 m‘ye kadar germe genişliği sunan VX bariyerleri ve U şeklindeki geniş oluklar için yakl. 25 m‘ye kadar germe genişliği sunan UX bariyerleri. VX bariyerleri doğrudan oluğun kenarlarına ankrajlanır. UX bariyerleri ise, germe genişliğine göre desteklerle gönderilmektedir. Bir aşınma emniyeti, üst taşıyıcı halatı sürüklenen cisimlere ve döküntülere karşı korur. İstek üzerine online olarak sunulan ölçüm yazılımı DEBFLOW, koruyucu önlemlerin mühendisler tarafından projeye özel olarak tasarlanmasını mümkün kılmaktadır.

 

Çamur bariyerleri çok sayıda uygulama alanında kullanılabilir, örn.:

  • 1‘000 m3‘e kadar küçük çaplı çamur akıntılarını durdurmak için tek bariyer olarak

  • Birkaç 1‘000 m3‘lük büyük çaplı çamur akıntılarını durdurmak için çok seviyeli çamur bariyerleri olarak

  • Arkasındaki bariyerlerle birlikte çamur cephesini frenlemek için çamur kırıcı olarak

  • Tasfiye yapılarında taş molozlarının toplanması için

  • Oluk akışını düzeltme amacıyla saptırma yapısı olarak

  • Akma ve erozyona karşı koruma olarak

  • Oluk kenarlarının erozyona karşı korunması için

 

Aynı zamanda halka ağ bariyerleri, sürüklenen tahta ve ağaç parçalarının tutulmasını da sağlar.

 

Çamur açısından aktif Illgraben oluğunda (İsviçre) başarıyla test edilmiştir.

 

İsviçre‘nin Yeminli Orman, Kar ve Peyzaj Araştırma Kurumu WSL ile birlikte yapılan kapsamlı laboratuvar ve saha testleri, Geobrugg‘un tek kademeli halka ağ

bariyerlerinin 1000 m3‚ e kadar durdurma kapasitesi olduğunu kanıtlamıştır. 2006 yılının Mayıs ayında, Illgraben oluğundaki bir test bariyeri yaklaşık 1000m3’lük bir çamur akıntısını durdurmayı başarmıştır. Ekim 2006‘ya kadar aynı oluk birkaç 10000 m3 ‚lük beş çamur akıntısını daha zarar görmeden atlatmıştır. Bu çamur akıntılarına ilişkin veriler jeofonlar, lazer ölçüm cihazları, çamur terazileri, güç ölçüm kutuları ve video kameralar tarafından iletilmiştir.

 

Önemli avantajlar

Beton bariyeri, çelik sütunlu konstrüksiyonlar ve gabion duvarlar ile karşılaştırıldığında yuvarlak ağ bariyerleri;

 

  • daha hesaplıdır

  • daha kolay ve hızlı monte edilir

  • olaylardan sonra daha kolay boşaltılır

artusa.com.tr gabions.artusa.com.tr gabion.artusa.com.tr gabioes.artusa.com.tr gaviones.artusa.com.tr dereislahi.net dogalafetler.com dogaltehlikeler.com gabbioni.biz gabiao.com gabiaocaixa.com gabionboite.com gabioncages.com gabioncephe.com gabionfacade.com gabionfacades.com gabionmattresses.com gabionsilte.com gabionturk.com gabionusa.com gabyoni.com gaviones.biz geogridler.com jiletlitelfiyatlari.com kiyikoruma.com lesgabions.com paneltelcit.com paramassi.biz rockfallnet.com sevislahi.com sevkoruma.com taskinkoruma.com telcitfiyatlari.com